13 inspirujących cytatów o szczęściu

13 inspirujących cytatów o szczęściu

Nie musisz daleko szukać, by znaleźć wiele pięknych i inspirujących cytatów o szczęściu. W końcu, tak jak miłość, jest to temat, który dotyka i interesuje wiele osób. Przegrzebując Internet, można trafić na słowa, które są piękne, wzruszające, inspirujące… Sama lubię zapisać niektóre z nich w swoim plannerze, do którego codziennie zaglądam. Dzielę się też nimi na fanpage’u Pracowni Szczęścia w każdą niedzielę i co ciekawe, wzbudzają one więcej reakcji niż cokolwiek innego. Coś więc musi być na rzeczy, że lubimy czytać i dzielić się z innymi aforyzmami. Ciekawa jestem, jak to jest u Ciebie.

Czy cytaty poprawiają Ci nastrój, a może wzbudzają jakieś konkretne emocje, których chcesz doświadczyć? Być może oddają dobrze to, co jest Ci bliskie, a czego sama nie potrafiłabyś tak dobrze ująć słowami?

Postanowiłam stworzyć listę moich 13 ulubionych cytatów o szczęściu i wziąć je pod naukową lupę 🙂 Chcę sprawdzić, czy poza tym, że mocno na mnie oddziałują, ich treść znajduje potwierdzenie w literaturze naukowej czy niekoniecznie. Przy okazji liczę też mocno na to, że Cię zainspirują. Jesteś ciekawa? Czytaj dalej!

13 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW O SZCZĘŚCIU A NAUKA

Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.

Abraham Lincoln

Człowiek jest nieszczęśliwy tylko dlatego, że nie wie, iż może być szczęśliwy.

Fiodor Dostojewski

Można powiedzieć, że szczęście nie jest czymś, co jest nam dane z góry, boku czy skądkolwiek indziej 😉 Nie dotyczy jedynie garstki wybranych, którzy zostali obdarowani szczęściem czy bardziej optymistycznym widzeniem świata. Zarówno słowa Lincolna, jak i Dostojewskiego sugerują, że człowiek dokonuje wyboru, czy jest i chce być szczęśliwy.

Czy tak jest rzeczywiście?

Badania pokazują, że…

  • poza pozytywnym samopoczuciem, doświadczenie pozytywnych emocji, takich jak radość czy zadowolenie, przynosi liczne korzyści społeczne, intelektualne i fizyczne dla danej osoby (Fredrickson, 2001; Lyubomirsky, King i Diener, 2005).
  • wdrażanie nawykowych czynności, takich jak: wyrażanie wdzięczności, „popełnianie aktów dobroci”, identyfikowanie i wykorzystywanie mocnych stron, wspominanie siebie w najlepszym wydaniu i praca nad celami osobistymi poprawiają nastrój i samopoczucie (Emmons i McCullough, 2003; Seligman, Steen, Park i Peterson, 2005; Sheldon, Kasser, Smith, & Share, 2002).

Z drugiej strony, ludzie zmagający się z depresją mogą nie być w stanie podjąć decyzji o byciu szczęśliwym, ponieważ ich mózg po prostu nie jest w tym momencie zdolny do tego w porównaniu do osób zdrowych (Johnstone, van Reekum, Urry, Kalin i Davidson, 2007).

Co to oznacza? Słowa znamienitych panów mają w sobie sporą część prawdy, jednak z pewnym zastrzeżeniem. To prawda, że ​​nasze szczęście w dużej mierze zależy od Ciebie i Twoich działań. Za nasze poczucie szczęścia w ok. 40% odpowiadają geny i temperament, w ok. 10% okoliczności, a najwięcej, bo w ok. 50% intencjonalna aktywność (za: Kaczmarek, 2016). To ogromna swoboda, która daje Ci możliwość świadomego dokonywania wyborów, które mogą prowadzić do zwiększania Twojej satysfakcji z życia. Śmiało, korzystaj z tej możliwości! Zobacz kilka inspiracji do działania, np. tutaj i tutaj.

Kursoksiążka_Psychologia pozytywna w praktyce_Baner we wpisie, Pracownia Szczęścia, PS, psychologia

Niemniej pamiętaj, że są chwile lub sytuacje, w których po prostu nie możesz „wybrać szczęścia” albo jest to znacznie trudniejsze –  i to jest w porządku. Są sytuacje, w których masz prawo czuć się gorzej. Nic na siłę. W końcu czym byłoby szczęście bez pewnego nieszczęścia, które sprawi, że wszystko będzie słodsze? 😉

Szczęście jest tylko wtedy prawdziwe, kiedy się nim dzielimy.

Bohater filmu „Wszystko za życie”

To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia.

Paul Thiry Holbach

Czy naprawdę tak jest?

Wiadomo, że dzielenie się pozytywnymi doświadczeniami zwiększa poczucie szczęścia i satysfakcję z życia, wykraczając poza to, co może dać samo ich przeżywanie (Lambert, Gwinn, Baumeister, Strachman, Washburn, Gable i Fincham, 2012). Co więcej, kiedy przyjemne bodźce (np.  oglądanie filmu, wspólne jedzenie czy wakacyjny wypad) są dzielone z innymi, każdy z uczestników doświadcza ich pozytywnego wpływu (Raghunathan i Corfman, 2006).

Co ciekawe, Robert Waldinger, psychiatra i kierownik 75-letnich badań, odkrył, że to budowanie i utrzymywanie odpowiedniej ilości relacji z ludźmi oraz jakość tych relacji jest kluczowa dla szczęśliwego życia. Warto zapoznać się z jego wystąpieniem podczas konferencji TED (włącz polskie napisy):

W związku z tym można przyjąć i w tym przypadku jest wiele prawdy. Z tego też powodu w modelu PERMA zaproponowanym przez psychologa Martina Seligmana, jednym z pięciu elementów wpływających na szczęście człowieka są właśnie relacje z innymi. Nie oznacza to, że musisz stale otaczać się ludźmi, a momenty samotności oznaczają nieszczęście. Miej po prostu na uwadze, dzielenie się szczęściem z innymi to pewny sposób, aby je zwiększyć i rozpowszechnić. Już dziś zaplanuj w kalendarzu dłuższe pogaduchy z bliską Ci osobą albo wspólny wypad ze znajomymi 🙂

Niełatwo jest znaleźć szczęście w sobie, ale nie można go znaleźć nigdzie indziej.

Agnes Repplier

Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście.

Stefan Kisielewski

Ten cytat pokazuje, że ​​szczęście nie pochodzi z czynników zewnętrznych. Pieniądze, przedmioty materialne, status, prestiż, a nawet relacje mogą mieć związek z naszym poczuciem szczęścia, ale to czynniki wewnętrzne determinują szczęście człowieka.

Werdykt?

I tak i nie. Badania wykazały, że zwycięzcy loterii średnio nie są szczęśliwsi niż ci, którzy nie wygrali na loterii. Są też tylko nieznacznie szczęśliwsi niż ofiary wypadku, który doprowadził je do paraliżu (Brickman, Coates i Janoff-Bulman, 1978)!

Nasze szczęście zależy od kilku czynników, a wiele z nich ma charakter wewnętrzny i zależy od nas, np. podejmowane działania, optymistyczny lub pesymistyczny styl wyjaśniania rzeczywistości, relacje z ludźmi czy decyzje dotyczące tego, jak reagujemy na nasze myśli i emocje.

Nie oznacza to jednak, że czynniki zewnętrzne w ogóle nie mają znaczenia. Dlatego też nie daj się omamić narracji, która mówi, że „szczęście zależy tylko i wyłącznie od Ciebie” i które obwinia nieszczęśliwą osobę za bycie nieszczęśliwą. Są czynniki zewnętrzne, które mogą utrudniać szczęśliwe życie, jak np. choroba, brak środków do życia, samotność i inne. Kiedy znajdziesz się w takiej sytuacji Ty albo ktoś z Twoich bliskich, zastanów się, czy i jak można im przeciwdziałać, korzystając np. z pomocy specjalistów.

Jeśli spodziewasz się zbyt wiele, to nic nie jest w stanie cię zadowolić. Kiedy niczego nie oczekujesz – wszystko może cię uszczęśliwić.

Samuel Hazo

Przeszkodą do szczęścia jest nadzieja na zbyt wielkie szczęście.

Bernard le Bovier de Fontenelle

Czy szczęście rzeczywiście zależy od konfrontacji oczekiwań z rzeczywistością? Powyższe cytaty zakładają, że jeśli oczekiwania są wysokie, a rzeczywistość do nich nie przystaje, człowiek jest niezadowolony. Jeśli zaś oczekiwania są niskie, a rzeczywistość je przekracza, człowiek jest szczęśliwy. Zasadniczo oznacza to, że szczęście jest względne, a nie absolutne.

Kusząca perspektywa, chociaż tylko częściowo prawdziwa. Dlaczego?

Szczęście wydaje się tak samo wysokie w krajach o niskim dochodzie, jak i w krajach o wysokim dochodzie, co sugeruje, że jego podstawa jest bardziej względna i subiektywna niż obiektywna (Easterlin, McVey, Switek, Sawangfa i Zweig, 2010). Z drugiej strony, szczęście zwiększa się w okresie boomu gospodarczego w kraju i zmniejsza się w czasie recesji (Easterlin i in., 2010). No i co równie ciekawe, to dane, według których optymiści – ci, którzy m.in. oczekują więcej pozytywnych zdarzeń w swoim życiu – są szczęśliwsi niż pesymiści (Conversano i in., 2010).

Jednak szczęścia nie można zdefiniować za pomocą tak prostej formuły. Gdyby te cytaty były prawdziwe w 100%, optymiści byliby znacznie bardziej nieszczęśliwi niż pesymiści. W końcu to właśnie optymiści oczekują więcej pozytywnych zdarzeń, dlaczego zatem rzeczywistość ich nie rozczarowuje i nie powoduje spadku poczucia szczęścia? Poza tym, czy to, że oczekuję od życia więcej, nie sprawia, że wzrasta moja motywacja wewnętrzna do działania? Motywacja, która polega na wyborze celów i realizacji dążeń, które wynikają z moich wewnętrznych potrzeb, co służy człowiekowi (Sheldon, Kasser, 2001)? No właśnie.

Szczęście nie polega na tym, jak wiele masz, ale na posiadaniu wdzięcznego serca za to, co masz.

R. L. Watkins

Jak można przechodzić koło drzewa i nie być szczęśliwym, że się je widzi? Rozmawiać z człowiekiem i nie być szczęśliwym, że się go kocha?

Fiodor Dostojewski

Między domem a pracą są małe zakamarki szczęścia: ptak, ogród, powitanie sąsiada, uśmiech dziecka, kot wygrzewający się na słońcu.

Pam Brown

Te cytaty zakładają, że szczęście można osiągnąć wtedy, gdy nauczymy się akceptować i doceniać życie takim, jakim jest. Co więcej, to właśnie drobiazgi dnia codziennego i odczuwana za nie wdzięczność, sprzyja zadowoleniu z życia.

Co na to nauka?

Wdzięczność niesie za sobą szereg korzyści, o czym sporo pisałam tutaj. Ma związek między innymi z lepszym samopoczuciem i dobrym nastrojem (Emmons i McCullough, 2003, Watkins, Woodward, Stone, Kolts 2003). Co więcej, może nie tylko pomóc w zwiększeniu pozytywnych emocji, ale także w utrzymaniu ich. Zjedzenie lodów może poprawić Ci humor na krótką chwilę, ale to wdzięczność prowadzi do długotrwałego poczucia szczęścia (Sheldon i Lyubomirsky, 2006). Z kolei badania prowadzone przez Zelenskiego i Nisbet (2014) sugerują, że natura nas uszczęśliwia.

13 inspirujących cytatów o szczęściu, PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia pozytywna

W takim układzie nie dziwi to, że dostrzeganie walorów przyrody i obcowanie z nią na co dzień, warto praktykować. Spróbuj dostrzegać drobne rzeczy, które składają się na życie i wzbudzać w sobie wdzięczność. W ten sposób masz szansę otworzyć się na znacznie większe szczęście 🙂

Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania.

Margaret Lee Runbeck

Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania.

Margaret Lee Runbeck

Szczęście jest jak motyl. Ścigaj je, a umknie ci. Usiądź spokojnie, a spłynie na twoje barki.

Anthony de Mello

Te cytaty oparte są na idei, zgodnie z którą szczęście jest doświadczaniem „tu i teraz”, a nie ślepym gonieniem za nim. Dopiero taki „sposób podróżowania”, kiedy jesteś obecna w swoim życiu i czujesz wdzięczność, przynosi Ci satysfakcję.

Prawda czy fałsz?

Wspominałam już wcześniej, że możesz aktywnie i świadomie podejmować działania, które wzniosą Twój dobrostan na wyższy poziom. Możesz np. wspierać doświadczanie częściej emocji pozytywnych, co sprzyja szczęśliwemu życiu (Fredrikson, 2011; Seligman, 2011). Możesz ćwiczyć praktykowanie uważności niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w pracy, czy na wakacjach. Ważne, byś w chęci bycia szczęśliwą osobą, nie goniła jedynie króliczka z przyszłości, a koncentrowała się na teraźniejszości.

Dlaczego? Po pierwsze, pamiętając o naszej teraźniejszości i doceniając ją, jesteśmy szczęśliwsi i poprawiamy nasze ogólne samopoczucie (Brown i Ryan, 2003; Hollis-Walker i Colosimo, 2010). To w sumie nie takie dziwne – w końcu nasze życie toczy się właśnie w tym momencie. Nie w przeszłości. Nie w przyszłości. A po drugie, zbyt usilne próby bycia szczęśliwą mogą przynieść odwrotny skutek. Okazuje się, że np. osoby, które kładą zbyt duży nacisk na poszukiwanie pozytywnych emocji i unikanie negatywnych emocji, w efekcie są mniej szczęśliwe (McGuirk, Kuppens, Kingston i Bastian, 2018). Jest to związane z tym, że wszystkie emocje (zarówno te pozytywne, jak i negatywne) są nam potrzebne. Tutaj bardziej chodzi o to, by te mniej przyjemne (np. lęk) nauczyć się akceptować i nimi zarządzać.

13 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW O SZCZĘŚCIU: WEŹ DLA SIEBIE TO, CZEGO POTRZEBUJESZ

Mam nadzieję, że lektura przypadła Ci do gustu i nie tylko znalazłaś cytaty, które Ci się spodobały, ale też miałaś okazję zobaczyć, jak się ma do nich nauka. Jeśli dodatkowo stały się one dla Ciebie inspiracją do działania, to… juhu! Bardzo się cieszę. Pamiętaj, że jest to tylko krótkie spojrzenie na literaturę. Aby uzyskać głębsze zrozumienie każdego cytatu i tego, czy stoi on w sprzeczności z wiedzą naukową, zapraszam do zanurzenia się w badaniach. Można wsiąknąć, gwarantuję 🙂

Jeśli znajdziesz coś ciekawego w literaturze w kontekście tych albo innych popularnych, chętnie się o tym dowiem.

Na razie zachęcam Cię, byś podzieliła się swoimi ulubionymi (i inspirującymi?) cytatami dotyczącymi szczęścia!

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

ZAPISZ SIĘ NA SZCZĘŚLIWY NEWSLETTER!

Newsletter Pracowni Szczęścia powstał po to, by żaden news nie umknął Twojej uwadze. Zapisz się na listę i dostawaj informacje o najnowszych wpisach, produktach, zniżkach oraz szczęśliwych polecajkach 🙂

To, co ze swojej strony gwarantuję:

  1. W newsletterze znajdziesz dużo darmowej wiedzy, różne polecajki oraz najlepsze rabaty na moje kursy, szkolenia i inne płatne materiały.
  2. Będę do Ciebie pisać raz na 2 tygodnie albo nawet raz na miesiąc. Nie za rzadko, ale też nie za często, aby moje wiadomości nie stały się dla Ciebie meczące.
  3. Nie lubię spamu i nie będę tego robić. Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. W każdej chwili możesz się wypisać z listy.
  4. W newsletterze dam Ci znać o nowych artykułach blogowych. Nie ominiesz żadnych wartościowych treści.