Podziel się!

Jak skutecznie wyznaczać cele? PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia, osiągnięcia, SMART, ekologia celu, pdf, gratis

Czy zdarzyło Ci się podjąć decyzję o zmianie, a po pewnym czasie zreflektowałaś się, że w zasadzie nadal nic się nie zmieniło? Może postanowiłaś, że zaczniesz się zdrowo odżywiać, mieć więcej czasu dla siebie i partnera, a może to, że będziesz więcej czytać? Po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach spojrzałaś wstecz i pomyślałaś: „Znowu mi się nie udało”. Znam to doskonale z własnego doświadczenia. Pamiętam kolejne cele, które powstawały w mojej głowie, i frustrację, która pojawiała się po braku ich realizacji. Na szczęście trafiłam do firmy, w której nauczyłam się „mądrego” ustalania celów, a pogłębianie wiedzy z zakresu zarządzania i psychologii sprawiło, że teraz wiem, jak skutecznie wyznaczać cele, które potem osiągam. Zanim jednak przejdę do metody, zastanówmy się…

CZY WARTO W OGÓLE USTALAĆ CELE?

Zdecydowanie warto :) I to w w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Cele napędzają Twoją motywację na 2 sposoby:

 • Pokazują Ci Twoją „wizję końca” – to, do czego chcesz dążyć. Ten punkt docelowy jest ważny, ponieważ jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, pozostaniesz tam, gdzie jesteś.
 • Samo określenie miejsca, do którego naprawdę chcesz się udać, nie ma wiele wartości, jeśli nie wiesz, jak się tam dostać. Cele są jak mapa drogowa, która zapewnia Ci to „jak” – pomagają w ustaleniu sposobu, by znaleźć się w miejscu docelowym.

Dodatkowo badania pokazują, że istnieje wiele kluczowych aspektów teorii ustalania celów i ich związku z sukcesem (Kleingeld, et al, 2011). Formułowanie celów wiąże się również z pewnością siebie, motywacją i autonomią (Locke i Lathan, 2006). A co chyba najważniejsze – kiedy wiesz, jak skutecznie wyznaczać cele, zaczynasz działać, a następnie na Twoim osobistym koncie pojawiają się osiągnięcia, które bezpośrednio wpływają na Twoje poczucie szczęścia (zobacz wpis Jak wieść szczęśliwe życie?).

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Konfucjusz

Dobrze sformułowane cele – czyli takie, które wspierają nas w realizacji planów – to cele sformułowane w sposób ekologiczny i zgodne z zasadą SMART.

STARY, DOBRY SMART

Na pewno słyszałaś o modelu SMART. Reprezentuje on pięć kryteriów, które pomagają w wyznaczeniu osiągalnych celów. Rozwinięcie tego akronimu dorobiło się na przestrzeni lat różnych rozszerzeń poszczególnych liter. Opiszę tutaj to, które poznałam w pracy korporacyjnej i które od razu polubiłam :) Dobrze byłoby, aby Twój cel był:

Kontrukcja celu SMART, PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia, osiągnięcia

 

 • SKONTRETYZOWANY (SPECIFIC): CO DOKŁADNIE CHCESZ OSIĄGNĄĆ?

  Twoje cele powinny być możliwie najbardziej konkretne. Jeśli przedstawisz swój cel przyjaciółce czy szefowi, to będą oni wiedzieć, co dokładnie chcesz osiągnąć. Może np. planujesz zostać lepszym kierowcą, a tak naprawdę chodzi o to, że chciałabyś się nauczyć parkować równolegle. Im konkretniej określisz swój cel, tym lepiej.

 • MIERZALNY (MEASURABLE): PO CZYM POZNASZ, ŻE CEL ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY?

  Chodzi o to, żeby cel można było jasno zweryfikować i stwierdzić, że oto został on zrealizowany. Na przykład, jeśli zauważyłaś, że w ostatnim czasie spodnie stały się nieco przyciasne, określenie celu jako „Schudnę” jest mało mierzalne. Schudniesz? Świetnie! Czy to znaczy, że wejdziesz w te właśnie spodnie bez problemu, a może wrócisz do wagi z okresu liceum? Określenie „Schudnę 3 kg” albo „Schudnę i bez problemu wejdę w moje ulubione jeansy” jest rezultatem, który możemy zmierzyć. Ważę 3 kg mniej albo wchodzę w spodnie – proste ;)

 • AMBITNY (AMBITIOUS): CZY TWÓJ CEL JEST DLA CIEBIE WYZWANIEM?

  Nie jest sztuką osiągnięcie celu, który przychodzi nam z łatwością. Nie będzie on miał specjalnej wartości motywacyjnej :) Sformułuj cel, którego realizacja będzie wymagała wysiłku. Jeśli nie przepadasz za słodyczami i jesz je sporadycznie, to przyjęcie celu, w którym stwierdzisz, że będziesz je jeść raz w tygodniu, może okazać się mało ambitne.

 • REALISTYCZNY (REALISTIC): CZY TWÓJ CEL JEST OSIĄGALNY? SKĄD TO WIESZ?

  Jak myślisz: Jeśli wyznaczysz sobie cel, który jest zbyt wyśrubowany, to jaki będzie Twój poziom motywacji do działania? Prawdopobnie niski, bo będziesz świadoma tego, że masz małe szanse na realizację celu. Jeśli nie uczyłaś się nigdy francuskiego, to może lepiej nie byłoby planować biegłości w mówieniu po pół roku nauki. Nie uda się? Będziesz sfrustrowana. A po co? Sprawdza się tutaj stare powiedzenie: „Mierz siły na zamiary” :)

 • TERMINOWY (TIME-BOUND): KIEDY OSIĄGNIESZ SWÓJ CEL?

  Najlepsze cele to takie, które są określone w czasie. Będziesz bardziej zmotywowana, by poświęcić czas i energię niezbędną do działania, gdy wyznaczysz termin ich osiągnięcia. Jeśli postanowisz, że zaczniesz więcej ćwiczyć i… tak co kolejny tydzień czy miesiąc będziesz to sobie mówić, to pewnie nie wystartujesz, a na pewno trudniej będzie Ci to utrzymać. Jeśli zaś określisz, że do końca tego miesiąca pójdziesz na aerobik 4 razy, to będziesz wiedziała, co dokładnie chcesz zrobić i kiedy.

Powyższe kryteria opisują model „mądrego” wyznaczania celów. Przez długi czas się u mnie sprawdzał, chociaż czegoś mi w nim brakowało. I wtedy właśnie dowiedziałam się o czymś takim jak ekologia celu. I tak oto powstał EKO SMART.

JAK SKUTECZNIE WYZNACZAĆ CELE ZGODNIE Z EKO SMART?

Kiedy już masz wyznaczony swój cel zgodnie ze SMART, sprawdź, czy jest on ekologiczny.

Ekologia celu, PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia, osiągnięcia

Jak zbadać ekologię celu? Odpowiedz na poniższe pytania:

Czy ten cel jest zgodny z Twoimi wartościami?
Jak bardzo ten cel jest ważny dla Ciebie? (możesz określić na skali 1-10)
Jak duży masz wpływ na realizację tego celu? (możesz określić na skali 1-10)
Czy cel jest sformułowany w sposób pozytywny (bez negacji)?
Czy Twój cel ma optymalny rozmiar (nie za duży – podziel go na mniejsze cele pośrednie – i nie za mały – włącz go do większego celu)?
Jakie konsekwencje (pozytywne/negatywne) będzie miało osiągnięcie celu dla Ciebie i Twojego otoczenia?
Jakie widzisz zagrożenia w osiągnięciu tego celu? Jak można im zapobiec?
Na ile ten cel jest spójny z Twoimi celami długoterminowymi (np. tym, jak widzisz swoje życie za 5-10-15 lat)?

CO JESZCZE? DOBRE PRAKTYKI!

Warto, aby Twój cel był spisany. Badanie przeprowadzone przez Matthewsa (2015) pokazało, że ludzie spisujący swoje cele byli o 33% skuteczniejsi w ich realizacji niż ci, którzy sformułowali je tylko w swoich głowach.
Nie wyznaczaj sobie 5-10-15 celów na raz. Przy założeniu, że cel jest dla Ciebie wyzwaniem (bo jest ambitny), na pewno będzie wymagał od Ciebie pewnej dyscypliny, otwartości, siły woli.

Zrób jedną rzecz i zrób ją dobrze.

Platon

Wyznaczenie mniejszej liczby celów pozwoli Ci zachować wyższy poziom motywacji, a przy tym nie przeładujesz swojego kalendarza.

Jedbym z moich większych celów było rozpoczęcie własnego biznesu. Podzieliłam go na mniejsze cele zgodnie z EKO SMART i tak miałam zapisane w moim biznesowym segregatorze m.in. to, że:

– do końca marca napiszę i opublikuję pierwszy artykuł blogowy – zrobione!

– w kwietniu w każdym tygodniu zamieszczę minimum 4 posty fanpage’u Pracowni Szczęścia – zrobione!

– w maju skończę pracę nad modelem biznesowym własnego biznesu – zrobione!

– do końca czerwca założę własną działalność gospodarczą – prace trwają ;)

A na koniec…. PREZENT!

Ufff… Dotarłaś do końca i wiesz już, jak skutecznie wyznaczać cele. W związku z tym mam dla Ciebie DARMOWY PREZENT w postaci pliku, dzięki któremu zaczniesz formułować osiągalne cele. Pamiętaj, że przede wszystkim mają one Cię wzmacniać, inspirować i pomagać, a nie do nakładać kajdany czy ograniczenia.

Dwa pytania na koniec:
1. Jak Ci się podoba sposób wyznaczania celów w oparciu o EKO SMART?
2. Jaki jest cel, na którym chcesz się skoncentrować? Podziel się w komentarzu, przedstawiając go w formie EKO SMART.

Mam nadzieję, że zdobyta wiedza i wykorzystanie gratisu, zaowocują fantastycznymi osiągnięciami w sferze zawodowej i prywatnej. Udanego planowania i działania!


Newsletter

Newsletter Pracowni Szczęścia powstał po to, by żaden news nie umknął Twojej uwadze. Zapisz się na listę i dostawaj informacje o najnowszych wpisach, wydarzeniach, produktach, zniżkach oraz szczęśliwych polecajkach :)

Zapis do newlettera - Pracownia Szczęścia? PS, newsletter, szczęście