Dlaczego warto być wdzięcznym?

Dlaczego warto być wdzięcznym?

Chcesz być szczęśliwa, zdrowa i mieć świetne relacje? Przyjmę, że tak, bo z jakiegoś powodu wybrałaś właśnie ten blog do czytania. W mediach czy książkach pełno jest informacji o tym, co może się do tego przyczynić. Część z nich ma podstawy naukowe, część jest komercyjnym wymysłem. Jedne metody są powszechnie znane, a niektóre dopiero odkrywamy. Na pewno nieraz słyszałaś o powszechnie znanych sposobach dbania o siebie, takich jak ćwiczenia czy dieta. Okazuje się, że może to być też coś zupełnie innego i wcale nie tak popularnego.

Co takiego?

Badając obszary wpływające na szczęście człowieka, Martin Seligman zauważył, że jednym z nich są pozytywne emocje. Barbara Fredrikson (2011) zaś, poświęcając lata pracy na badania nad emocjami, zebrała 10 tych, które mają najbardziej pozytywny wpływ na jakość życia człowieka. Okazało się, że jedną z nich jest wdzięczność.

KORZYŚCI Z BYCIA WDZIĘCZNYM

Można powiedzieć, że wdzięczność jest emocją, w której doceniamy życie i składające się na nie elementy. Możesz ją czuć w stosunku do siebie, innych ludzi, świata. Możesz też być wdzięczna za sprawy większe, jak np. urodzenie dziecka, jak i mniejsze, np. pozmywanie naczyń przez Twego partnera czy partnerkę.

Szczęście nie polega na tym, jak wiele masz, ale na posiadaniu wdzięcznego serca za to, co masz.

L. Watkins

Z naukowej perspektywy wskazane jest, by czuć wdzięczność jak najczęściej, a więc odczuwać ją raczej ze zdarzeniami drobnymi niż ogromnymi.

Praktykowanie wdzięczności niesie ze sobą wiele korzyści dla jakości naszego życia. Jakich?

SZCZĘŚCIE

1. Zwiększa Twoje poczucie szczęścia, które trwa.

Dostrzeganie sytuacji, za które odczuwasz wdzięczność, prowadzi do lepszego samopoczucia i dobrego nastroju (Emmons i McCullough, 2003, Watkins, Woodward, Stone, Kolts 2003). Co więcej, może nie tylko pomóc w zwiększeniu pozytywnych emocji, ale także w utrzymaniu ich. Zjedzenie lodów może poprawić Ci humor na krótką chwilę, ale to wdzięczność prowadzi do długotrwałego poczucia szczęścia (Sheldon i Lyubomirsky, 2006).

2. Chroni Cię przed stresem i negatywnością.

Praktykowanie wdzięczności wiąże się ze zmniejszeniem lęku i depresji oraz zwiększeniem wsparcia społecznego (Wood, Maltby, Gillett, Linley, Joseph, 2008). Wykazano również, że prowadzenie dziennika wdzięczności ma związek ze zmniejszeniem objawów depresji tak długo, jak długo zapisywano swoje wdzięczności (Seligman i in., 2005). To niesamowite odkrycie, które sugeruje, że dziennik wdzięczności może być skutecznym uzupełnieniem dla leczenia depresji.

3. Zmniejsza Twój materializm.

Jedną z przyczyn, dla których wdzięczność poprawia zdrowie psychiczne, jest to, że zmniejsza materializm (Polak i McCullough, 2006), co jest dla Ciebie dobre, ponieważ materializm wiąże się z mniejszym poczuciem szczęścia (o czym możesz poczytać m.in tutaj).

Wdzięcznik_dziennik wdzięczności dla kobiet_00

RELACJE

4. Prowadzi do lepszych relacji.

Wdzięczność pomaga tworzyć oraz utrzymywać dobre relacje, wzmacnia je, jak również wpływa na głębsze porozumienie między ludźmi (Algoe, Haidt, Gable 2008, Algoe i Haidt, 2009). Ponadto, ci, którzy są bardziej wdzięczni, mają średnio dostęp do szerszej sieci społecznościowej, większej liczby przyjaciół i lepszych relacji (Amin, 2014).

5. Pozytywnie wpływa na Twój związek.

Praktykowanie wdzięczności wzmacnia romantyczne relacje, sprawiając, że ludzie czują większą satysfakcję ze swojego związku i łączność ze swoją drugą połową (Lambert, Clark, Durtschi, Fincham, Graham, 2010). Okazywanie wdzięczności bliskim to świetny sposób, aby wzajemnie wpłynąć na swoje dobre samopoczucie i zbliżyć się do siebie.

ZDROWIE

6. Poprawia Twój sen.

A dokładnie jego jakość i czas trwania. Częściowo dlatego, że przed pójściem spać masz więcej wdzięcznych, pogodnych myśli (Wood, Joseph,  Lloyd, Atkins, 2009). To co, wdzięczność zamiast liczenia owiec? 😉

7. Wzmacnia Twoją siłę woli, by podejmować lepsze decyzje.

Wdzięczność sprawia, że jesteś bardziej wytrwała, pomaga Ci osiągnąć wyznaczone cele (Emmons i Crumpler, 2000), a także podejmować mądrzejsze decyzje długoterminowe (zobacz np. ten artykuł).

8. Działa niezależnie od wieku!

Czerpiesz korzyści z praktykowania wdzięczności w każdym wieku od dorastania do dorosłości (Froh, Sefick, Emmons, 2008).

JA I INNI

9. Sprawia, że ​​jesteś lepszą osobą.

Osoby praktykujące wdzięczność stają się bardziej altruistyczne, moralne i etyczne (McCullough, Kilpatrick, Emmons, Larson 2001 oraz McCullough, Kimeldorf, Cohen 2008). Dodatkowo chętniej pomagają i są bardziej życzliwe w stosunku do innych (Bartlett i DeSteno, 2006).

10. Sprawia, że ​​inni ludzie są lepsi.

Osoby obdarowane wdzięcznością również stają się ludźmi bardziej etycznymi (McCullough, Kilpatrick, Emmons, Larson 2001). Co więcej, kiedy wyrażasz swoją wdzięczność wobec kogoś, ta osoba staje się bardziej życzliwa wobec innych, a to sprawia, że świat staje się lepszym miejscem 🙂  (Grant i Gino, 2010).

Wdzięczność nie jest Twoją najmocniejszą stroną? Trudną Ci ją odczuwać za drobnostki życia? Nie martw się 🙂 Pisałam już wcześniej o korzyściach z optymizmu i tego, że można się go nauczyć. Tak samo jest z wdzięcznością. Jest ona dostępna dla każdego. Niezależnie od tego, czy jesteś chora czy zdrowa, starsza czy młodsza, pracująca lub bezrobotna – jeśli Twoje serce bije, możesz spojrzeć na świecące słońce albo na to, że zjadłaś dzisiaj jakikolwiek posiłek, jak na coś, za co możesz być wdzięczna.

Prosiaczek zauważył, że nawet jeśli miał bardzo małe serce, mógł posiadać dość dużą ilość wdzięczności.

A.A. Milne, Kubuś Puchatek

PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI

Istnieje wiele sposobów, by nauczyć się praktykować wdzięczność w swoim codziennym życiu. Przedstawiam Ci jedno z moich ulubionych ćwiczeń. Mam nadzieję, że Ci się spodoba i szybko wejdzie Ci w nawyk! Prostym, a jednocześnie skutecznym ćwiczeniem, ktore może poprawić Twoje samopoczucie, jak również wpłynąć na Twoje poczucie szczęścia, są po prostu codzienne listy wdzięczności.

img-1

Przyznaję, że sama z przyjemnością praktykuję taką formę. Poza tym, w szczególnych sytuacjach, robię również listy wdzięczności z dłuższego okresu, np. z 30 lat swojego życia. Nawet sobie nie wyobrażasz, ile mi to sprawiło frajdy, a jednocześnie wymagało zastanowienia się, co doceniam w tak długim odcinku czasu. Innym sposobem na zwiększenie swojej wdzięczności jest poświęcenie kilku minut w ciągu dnia na wdzięczność na przykład za pomocą medytacji. Klikając tutaj, zostaniesz przekierowana na kanał Małgosi Mostowskiej, która prowadzi medytację wdzięczności.

Daj mi znać, jak się zapatrujesz na praktykowanie wdzięczności 🙂

Próbuj ją poczuć każdego dnia i podziel się wrażeniami w komentarzu poniżej!

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

ZAPISZ SIĘ NA SZCZĘŚLIWY NEWSLETTER!

Newsletter Pracowni Szczęścia powstał po to, by żaden news nie umknął Twojej uwadze. Zapisz się na listę i dostawaj informacje o najnowszych wpisach, produktach, zniżkach oraz szczęśliwych polecajkach 🙂

Ilustracja osoby cieszącej się książką i filiżanką kawy, dostępna jako gratis dla subskrybentów newslettera.

To, co ze swojej strony gwarantuję:

  1. W newsletterze znajdziesz dużo darmowej wiedzy, różne polecajki oraz najlepsze rabaty na moje kursy, szkolenia i inne płatne materiały.
  2. Będę do Ciebie pisać raz na 2 tygodnie albo nawet raz na miesiąc. Nie za rzadko, ale też nie za często, aby moje wiadomości nie stały się dla Ciebie meczące.
  3. Nie lubię spamu i nie będę tego robić. Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. W każdej chwili możesz się wypisać z listy.
  4. W newsletterze dam Ci znać o nowych artykułach blogowych. Nie ominiesz żadnych wartościowych treści.