6 sposobów na życiową radość
6 sposobów na życiową radość
Maggie ma trzydziestkę na karku, pracuje za grosze i jest przekonana o tym, że chce osiągnąć sukces w boksie zawodowym. Bądźmy szczerzy: jej wiek nie jest odpowiedni, by rozpocząć intensywne treningi, a sytuacja rodzinno-zawodowa bardziej przeszkadza niż pomaga. Niemniej przychodzi czas, w którym postanawia zawalczyć o siebie i o to, do czego czuje, że jest stworzona. No właśnie. Myślę, że większości z nas pojawiło się w którymś momencie życia wewnętrzne poczucie, że urodzili się, by COŚ robić, trochę tak jak Maggie. Można to nazwać powołaniem, które siedzi w środku nas i co jakiś czas daje o sobie znać.
Wspaniałą sprawą jest umiejętność słuchania tego wewnętrznego głosu i podążanie za nim.
Wyzwaniem jednak jest to, że wielu z nas niejednokrotnie brakuje odwagi, by wyjść poza strefę komfortu. Czasem wkrada się również niepewność z hasłem: „Co jeśli to wcale nie jest TO?”. Mamy też problem z uzyskaniem pomocy lub zachęty, by w pełni wykorzystać swoje predyspozycje i cieszyć się życiem. Nie jest tak, jak obserwujemy to na ekranie. I teraz w zasadzie mamy kilka opcji:
- Spojrzeć na swoje życie z uśmiechem i powiedzieć: „O rety, żyję, tak jak chcę żyć i robię to, co chcę robić” i przybić piątkę ze światem.
- Zrobić szybki rzut oka na to, gdzie się teraz znajduję i pomyśleć cicho: „To nie jest to, czego chcę, ale niech już tak będzie, bo…”.
- Zrobić stop-klatkę swojego życia i stwierdzić: „Nie jestem tutaj, gdzie chcę być i nie robię tego, co chcę robić. To nie jest mój sposób na życiową radość. Pora na zmianę”. Wtedy możesz zastanowić się sama nad tym, co i jak zmienić, pogadać z bliską Ci osobą albo skorzystać z porady fachowca.
Mnie najbliżej do pierwszej opcji, bo jestem szczęśliwa, wiem, czego chcę i już częściowo to robię (m.in. prowadząc Pracownię Szczęścia), a resztę powoli przeobrażam. I wiesz co? Samo to przeobrażanie daje mi dużo energii i radości 🙂 Myślę, że Maggie zdecydowanie uplasowała się w opcji trzeciej, by później konsekwentnie (jak to ona, o czym możesz się przekonać, oglądając film) dojść do numeru jeden. Zgodnie z modelem PERMA jej poziom zaangażowania jest na bardzo wysokim poziomie. I chyba nie tylko on. A jak to wygląda u Ciebie?
6 SPOSOBÓW NA ŻYCIOWĄ RADOŚĆ
Przyznaję, że obserwowanie głównej bohaterki filmu Za wszelką cenę (2004), bo to o niej cały czas mowa, jej niezwykłej siły i wytrwałości w osiąganiu tego, o czym marzy, sprawiły, że jeszcze mocniej poczułam siłę do działania. Zmobilizowały mnie również do tego, by wzmocnić swoją radość z życia codziennego w taki sposób, w jaki widziałam to u niej. Korzystając z wiedzy psychologa Roberta Holdena, będącego założycielem The Happiness Project, pozwoliłam sobie stworzyć listę 6 sposobów na życiową radość:
1. SŁUCHAJ PRAGNIEŃ SWEGO SERCA
Dobrym punktem wyjścia jest zadanie sobie pytania: Kiedy czuję, że ŻYJĘ? A potem, jeśli tylko możesz, idź w to. I nokautuj po drodze wszystkie przeszkody 😉
2. WYBIERZ SZCZĘŚCIE
Niektórzy ludzie gonią za szczęściem, inni je po prostu wybierają. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcesz zaoszczędzić 😉 Każdego dnia rano postaw sobie za cel: dostrzegać pozytywy nadchodzącego dnia, angażować się w to, co robię i być dobrym dla innych ludzi. Zobacz, co się stanie.
3. POSTAW NA „DARMOWE SZCZĘŚCIE”
Jeśli uważasz, że za pieniądze kupisz szczęście, to możesz chodzić na zakupy przez resztę swojego życia i nigdy nie być spełnioną. Sporządź listę wszystkiego, czego doświadczasz w swoim życiu, co nic nie kosztuje, ale jest dla Ciebie bezcenne (np. przyjaźń, partnerstwo, pasję, powietrze, dobroć ludzi czy gwiazdy nocą). Powieś listę w widocznym miejscu i przypomnij sobie o tym, co masz w trudniejszych chwilach.
4. WYBACZ
Każdy wie, co to znaczy przeżyć rozczarowanie lub zdradę, jednak chowanie w sobie żalu i urazy, sprawia, że czujesz się coraz gorzej. Blokujesz się na radość życia. Wybaczenie zarówno innym, jak i sobie uwolni Cię od przeszłości i zmieni Twoją przyszłość.
5. KOCHAJ
Ludzie, którzy poświęcają swój czas i uwagę na najważniejsze dla nich relacje, doświadczają więcej szczęścia (Seligman, 2011). Pomyśl o tych, z którymi chciałabyś spędzać więcej czasu, skontaktuj się z nimi i bawcie się razem dobrze!
6. ZADBAJ O SIEBIE
Dbanie o innych przynosi Ci prawdopodobnie dużo radości, jest to sposób w jaki okazujesz swoją miłość. Ale jeśli nie dbasz przy tym o siebie, za jakiś czas nie będziesz w stanie opiekować się nikim. Aby dbać o innych z miłością, trzeba dbać o siebie w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że Twoje potrzeby są równie ważne, jak innych osób. Zajrzyj tutaj, by poznać 10 sposobów na zadbanie o siebie na co dzień.
–> Chcąc żyć szczęśliwie i dbając o codzienną życiową radość, uważaj na „uzależnienie od celu”: Nie chodzi o to, by szczęście stało się celem samym w sobie. Spróbuj nie traktować go jako przystanku docelowego, do którego chcesz dotrzeć i gdzie wciąż nie możesz trafić. Spróbuj potraktować szczęście jako sposób podróżowania i ciesz się tą podróżą.
Pewnie zdarza Ci się obiecać sobie, że zatrzymasz się i skoncentrujesz np. na zapachu lasu albo róż, ale ostatecznie tego nie robisz. Żyjesz w „nie teraz” i w „biegnę do celu, do szczęścia”. Wiesz… szczęście jest tam, gdzie jesteś teraz.
Dostrzeż je. Pracuj nad nim. Wzmacniaj je.