Jak stworzyć szczęśliwy związek? 5 ważnych obszarów

Jak stworzyć szczęśliwy związek? 5 ważnych obszarów

Zastanawiałam się kiedyś, jak stworzyć szczęśliwy związek. A potem go po prostu stworzyłam. No dobra, wcale nie tak po prostu. I wcale nie sama. Wymagało to kilku(nastu?) lat nieustannego uczenia się i wyciągania wniosków z podejmowanych prób i błędów w relacjach z innymi ludźmi. W każdym razie z całą pewnością mogę teraz powiedzieć „Tak, jestem szczęśliwa w związku, będąc z Jarkiem”. I to, jak dalej będzie nam się układać zależy od nas. Z tą wiedzą i doświadczeniem, które teraz mam, dostrzegam to, że stworzenie udanego związku wymagało (i wciąż wymaga) dużej samoświadomości, otwartości zarówno mojej, jak i mojego partnera oraz nieustannej pracy, by każdego dnia budować to, co dobre między nami i doceniać to, co do tej pory zrobiliśmy.

JAK STWORZYĆ SZCZĘŚLIWY ZWIĄZEK – 5 WAŻNYCH OBSZARÓW

Punktem wyjścia do rozważań o tym, jak stworzyć szczęśliwy związek, jest świadomość tego, co dla Ciebie oznacza szczęście w związku. Być może intuicyjnie czujesz, że wiesz, lecz gdybyś miała to zapisać na kartce albo opowiedzieć komuś, jaki masz wtedy obraz przed oczami, to byłoby Ci trudno to zrobić. Zachęcam Cię zatem do przeczytania artykułu na ten temat i wykonania ćwiczeń, które się w nim znajdują. A może masz już pełną świadomość tego, czym jest dla Ciebie szczęśliwy związek – w takim razie zapraszam Cię do przyjrzenia się kilku obszarom, o których wiem częściowo z badań, a częściowo z mego własnego doświadczenia, że wpływają na poczucie szczęścia w relacji.

PODOBNE WARTOŚCI I CELE

Podobne wartości to zdecydowanie mój numer 1, jeśli chodzi o szczęśliwy związek. Jak odkryć swoje wartości, możesz zobaczyć tutaj.Pary z różnym wykształceniem, osobowością, a częściowo nawet zainteresowaniami mogą mieć zdrowe i ciepłe relacje – liczy się to, że mają wspólne wartości i cele. Pary różnych religii czy środowisk kulturowych mogą być ze sobą szczęśliwe – to, co czyni ich relację dobrą, to wspólna wartość, jaką jest wiara. Badania pokazują, że osoby mające taką samą orientację duchową czy religijną deklarują wyższy poziom satysfakcji ze związku i rodziny niż osoby wskazujące różne orientacje (Calyton i Baucom, 1998),

Zarówno Ty, jak i Twój partner/partnerka możecie podzielać przekonanie, że oddanie społeczności jest ważne. Możecie mieć silne przeświadczenie, że wolność w myśleniu i/albo w działaniu jest najważniejsza. A może coś jeszcze innego Was łączy? Wartości i przekonania są różne u ludzi, ale zdecydowanie lepiej funkcjonujemy wśród osób, które je z nami dzielą. Zwłaszcza w związku z tą najbliższą, z którą chcemy budować naszą przyszłość.

Czy wiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

A zdajesz sobie sprawę z tego, jakie przekonania żywi Twoja druga połowa?

Wspólne cele obejmują wartości niematerialne, takie jak wychowanie szczęśliwych i zdrowych dzieci, oraz rzeczy materialne, takie jak wybudowanie domu, w którym razem zamieszkacie. Na pewno wyznaczasz sobie różne cele życiowe. A jak to jest ze wspólnymi planami? Wraz ze swoim partnerem/partnerką możecie wspólnie pracować nad ustalaniem rocznych, pięcioletnich, a nawet dziesięcio- i dwudziestoletnich celów. Wspólne dążenie do czegoś sprzyja wzmacnianiu więzi, więc warto określić życiowe plany. Jeśli nie wiesz, jak skutecznie wyznaczać cele, zajrzyj tutaj i spróbuj w najbliższym czasie zastanowić się ze swoją drugą połową nad tym, co wspólnie chcielibyście osiągnąć.

EMPATYCZNA I SZCZERA KOMUNIKACJA

Jednym z najważniejszych obszarów, który odpowiada na pytanie „Jak stworzyć szczęśliwy związek” jest dobra komunikacja między partnerami.

Pierwszym elementem tej dobrej komunikacji jest empatia. Termin ten jest zwyczajowo używany w odniesieniu do dwu wyraźnie różniących się zjawisk: afektywnego reagowania na sytuację innych oraz związanego z procesem poznania przyjmowania ról (Davis, 2001). Mówiąc prościej, empatia może być rozumiana jako reakcja emocjonalna (np. koleżanka jest smutna, popłakała się z powodu trudnej sytuacji w pracy i ja również zaczynam odczuwać smutek z tego powodu) albo jako rozumienie innej osoby (rozumiem jej sytuację i emocje, ale sama ich nie odczuwam). W komunikacji związkowej szczególnie ważne jest rozumienie (a przynajmniej próba) drugiej osoby.

Jak stworzyć szczęśliwy związek, PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia pozytywna, związek

To otwarta postawa i nie zawsze prosta do wdrożenia. Przyjęcie perspektywy drugiej strony może być zarówno budujące, jak i rozszerzające perspektywę naszego patrzenia na świat. Chyba najtrudniej jest to osiągnąć podczas kłótni, chociaż wtedy może być to wyjątkowo przydatne. Zrozumienie, dlaczego bliska mi osoba w danej sytuacji zachowała się tak a nie inaczej (co nie musi oznaczać akceptacji danego zachowania) znacząco pomaga w pogłębianiu relacji między dwojgiem ludzi.

Drugim elementem dobrej komunikacji jest szczerość. Nie zawsze łatwo przychodzi nam bycie szczerym, tak samo jak przyjmowanie szczerego komunikatu od drugiej strony. Niemniej – warto. Szczerość jest powiązana z zaufaniem. I tak ze szczerości może wynikać wzrost zaufania, a ze wzrostu zaufania – szczerość. A trudno byłoby budować trwały związek, kiedy nie mamy zaufania do tej drugiej strony, czyż nie?

ZBLIŻONE ZAINTERESOWANIA

Od dawna w prasie, literaturze czy zwyczajnych dyskusjach między ludźmi toczy się bój o to, czy lepiej funkcjonują związki przyciągających się przeciwieństw czy może jednak osób, które mają ze sobą wiele wspólnego 🙂 I chociaż niezaprzeczalnie przeciwieństwa mogą działać stymulująco, a także rozwijająco, dobrze nam robi wspólna pasja czy pomniejsze hobby. Warto ich szukać i je pielęgnować. Nie o to chodzi, byśmy stali się jak bliźnięta syjamskie i spędzali ze sobą 100%  wolnego czasu 😉 Każdy z nas jest inny, ma własne zainteresowania, które może chcieć zostawić dla siebie, by mieć coś „własnego”. To zdrowe. Niemniej odkrycie zajęć, które przynoszą przyjemność dwóm stronom, wywołują zaciekawienie sobą nawzajem i swoimi przemyśleniami, może działać tylko na plus.

Pozwolę to sobie zobrazować na własnym przykładzie. Zarówno Jarek, jak i ja, jesteśmy trenerami i spędzamy trochę godzin na sali szkoleniowej. Lubię to uczucie, gdy mogę przedyskutować z nim budowę konspektu szkoleniowego i zapytać o opinię, czy wymyślone przeze mnie ćwiczenie ma szansę spotkać się z aprobatą uczestników. Cieszy mnie też to, gdy on, pracując nad artykułem czy projektem badawczym z psychologii, pyta mnie o moje przemyślenia. Zdarza nam się wtedy przegadać kilka godzin tylko na ten jeden temat i jego pochodne. Przyznaję, że gdyby fascynowały go przykładowo samochody albo wrestling, to niewiele miałabym do powiedzenia. Nie wiem też, czy kolejne rozmowy na ten temat nie budziłyby mojego… znudzenia. Tylko dlatego, że to nie moja działka, nie dlatego, że nie jest to pasja warta zainteresowania.

Krótko: szukaj ze swoją drugą połową wspólnych zainteresowań, pozostawiając przestrzeń na to, co tylko Twoje.

PRZEWAGA POZYTYWNYCH EMOCJI (NAD NEGATYWNYMI)

Żeby nie było: to nie tak, że nie wolno wspólnie odczuwać negatywnych emocji. Można i to bywa budujące, jednak przewaga interakcji pozytywnych nad negatywnymi jest czynnikiem sprzyjającym tworzeniu szczęśliwego związku. Zastanów się ze swoim partnerem/partnerką, w jakich sytuacjach czujecie pozytywne emocje, i starajcie się częściej wprowadzać je w życie 🙂

Czas sprawia, że uroda zwiotczeje, a piękno wyblaknie, ale mając męża, który sprawia, że śmiejesz się każdego dnia, masz na to skuteczne lekarstwo.

Joanne Woodward

Joanne wiedziała, co mówi. Nieważne jest, czy to partner czy partnerka, mąż czy żona. Ważne, by wzajemnie stwarzać sobie okazje do przeżywania pozytywnych emocji. Znajdźcie czas na śmiech i dobrą zabawę. Mamy jedno życie i warto je przeżyć z choćby odrobiną radości 🙂

DOPASOWANIE SEKSUALNE 

Zarówno Ty, jak i Twoja druga połowa czujecie się w porządku z tym, jak często uprawiacie seks, jak uprawiacie seks, gdzie uprawiacie seks… i co jest istotne: ten piękny akt jest współuczestniczeniem. Mam na myśli to, że jesteście w nim razem nie tylko ciałem, ale też głową i sercem. Seks nie jest postrzegany przez żadne z Was jako kara. Jest wyrazem miłości, bliskości, czułości. A jeśli Ty lub Twój partner/partnerka nie czujecie się swobodnie w jakimkolwiek aspekcie Waszego życia seksualnego, możecie mówić o tym otwarcie (patrz punkt o empatycznej i szczerej komunikacji).

To, co również może być istotne dla budowania relacji z perspektywy seksualnej, to to, że znajdujesz również czas na kochanie się z bliską Ci osobą. W zabieganiu życia codziennego może się zdarzyć, że z czasem nasza namiętność spadnie i zaczniemy się oddalać, i tutaj warto pomyśleć o tym, by znaleźć czas na tę formę miłości ze swoim partnerem/partnerką. Na Waszych zasadach. Przy tej okazji pozwolę sobie również polecić podcasty sex coach Marty Niedźwieckiej, która w bardzo przystępny sposób mówi o tej sferze. Są naprawdę treściwe 🙂 Z kolei z książek na pewno warto zapoznać się z:

❤️ kapitalnymi, jakiś czas temu odkrytymi przeze mnie Warsztatami intymności Agnieszki Szeżyńskiej z 2020 roku i Warsztatami intymności dla par,

❤️ bardzo wartościową książką Namiętne małżeństwo napisaną przez Davida Scharcha będącego terapeutą par,

❤️ wywiadem-rzeką i wieloma ćwiczeniami znajdującymi się Slow sex. Uwolnij miłość (w 2021 roku wydano nową, rozszerzoną edycję) od wspomnianej wcześniej Niedźwieckiej oraz Rydlewskiej, który potrafi zmienić sposób myślenia o naszej seksualności,

❤️ ew. pozycjami od seksuologa Lwa-Starowicza: On. Pytania intymne oraz Ona. Pytania intymne, które dostarczają wskazówek związanych z intymnością i namiętnością w relacji z mężczyzną/kobietą,

❤️ wciąż aktualną klasyką gatunku, czyli Sztuką kochania Wisłockiej, a także wydaną w 2018 roku Sztuką obsługi penisa Pilarskiego i Gryżewskiego.

A jeśli masz ochotę jakoś urozmaicić Wasze seksualne życie, wyposażając Waszą sypialnię w różnorodne gadżety, to polecam sklep Kinky Winky. To miejsce w sieci, którego twórcy angażują się w wiele ciekawych i wartościowych projektów związanych z promowaniem różnorodności seksualnej. Na ich stronie znajdziesz też dostępny bezpłatny ebook dot. kręcenia amatorskiego porno napisany przez Erikę Lust (bardzo dobrą reżyser kobiecego porno).

CODZIENNIE TWÓRZ SZCZĘŚLIWY ZWIĄZEK Z UKOCHANĄ OSOBĄ

Powyższa lista z jednej strony opiera się na wynikach badań (np. Izdebski, 2012, Wojciszke, 2013 – chociaż nie wyczerpuje obszarów wpływających na szczęście w związku), z drugiej jest zbiorem subiektywnych sfer postrzeganych przeze mnie za najważniejsze.

Który z nich wydaje Ci się najistotniejszy? A może dopisałabyś do tej listy inny obszar, który ma znaczący wpływ na to, jak stworzyć szczęśliwy związek?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

ZAPISZ SIĘ NA SZCZĘŚLIWY NEWSLETTER!

Newsletter Pracowni Szczęścia powstał po to, by żaden news nie umknął Twojej uwadze. Zapisz się na listę i dostawaj informacje o najnowszych wpisach, produktach, zniżkach oraz szczęśliwych polecajkach 🙂

To, co ze swojej strony gwarantuję:

  1. W newsletterze znajdziesz dużo darmowej wiedzy, różne polecajki oraz najlepsze rabaty na moje kursy, szkolenia i inne płatne materiały.
  2. Będę do Ciebie pisać raz na 2 tygodnie albo nawet raz na miesiąc. Nie za rzadko, ale też nie za często, aby moje wiadomości nie stały się dla Ciebie meczące.
  3. Nie lubię spamu i nie będę tego robić. Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. W każdej chwili możesz się wypisać z listy.
  4. W newsletterze dam Ci znać o nowych artykułach blogowych. Nie ominiesz żadnych wartościowych treści.