Jak zbudować szczęśliwy związek? Samoświadomość

Jak zbudować szczęśliwy związek? Samoświadomość

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat byłam w kilku relacjach. Były to związki kilkuletnie, każdy z nich się rozpadł i w zasadzie też każdy z nich przez ostatnie miesiące już dogorywał. Żadnego z nich nie określiłabym mianem szczęśliwego związku, co nie oznacza, że nie zdarzały się momenty, kiedy byłam szczęśliwa, radosna, spełniona czy czułam, że jest po prostu dobrze. No właśnie – momenty… Niestety takich chwil w stosunku do tych, w których miałam uczucie pustki, smutku, żalu, a przede wszystkim samotności, było znacznie mniej.

I oczywiście nie jest to jednostronna wina mężczyzn, z którymi się wtedy spotykałam. Zdecydowanie nie. Jest w tym sporo moich błędów, m.in. związanych z tym, że nie wiedziałam, jakie są moje wartości, potrzeby związane z byciem z drugą osobą i wiele innych. Wielu rzeczy nie wiedziałam o sobie i o tym, czego chcę, a czego nie chcę. Teraz jest inaczej, bo jestem tego świadoma.

ŚWIADOMOŚĆ TO PODSTAWA

Jak budować samoświadomość? Najprościej – zadając sobie pytania i udzielając szczerych odpowiedzi. Czasem jest to prostsze, czasem trudniejsze. Czasem wystarczy, że zrobimy to samodzielnie z kartką i długopisem w ręku, a czasem będzie potrzebne nam wsparcie przyjaciela/przyjaciółki, coacha, psychologa albo psychoterapeuty.

I jak już o świadomości mowa, to zachęcam Cię do krótkiego ćwiczenia.

Ćwiczenie do wpisu Twój szczęśliwy związek, PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia pozytywna

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z podobą refleksją, może będzie Ci łatwiej, jeśli zobrazuję to na swoim przykładzie. Jedną z korzyści, jakie widzę w budowaniu wiedzy o sobie samej jest to, że decyzje, które podejmuję sobie bardziej spójne z tym, co jest „moje”. Np. znając swoją osobowość czy mocne i słabe strony, wiem, w jakiej pracy odnajdę się lepiej, a w jakiej gorzej. Jeszcze bardziej konkretnie? Proszę bardzo 🙂 Wiedząc, jaki jest mój rytm dnia (w godz. 18-22 moja krzywa wydajności jest naprawdę wysoka!), wyznaczam zgodnie z nim zadania w określonych godzinach.

Niezależnie od tego, czy jesteś aktualnie w związku czy też nie, ten wpis pomoże Ci w zwiększeniu samoświadomości, co pozytywnie wpłynie na decyzje, które podejmujesz w swoim życiu na co dzień.

SZCZĘŚLIWY ZWIĄZEK – GARŚĆ DANYCH

Kochamy, jesteśmy kochane, a czasem okazuje się, że jakoś nam nie po drodze w tym związku, w którym się znajdujemy. Nie do końca wiemy, co jest nie tak. Czy nie powinno być tak, że jeśli jest miłość, to reszta jakoś się układa? No właśnie okazuje się, że to wcale takie proste nie jest, bo satysfakcjonująca relacja wymaga sporo pracy (wyjaśnienie dla uginających się półek z poradnikami dla par ;)). Na szczęście może być to działanie dające wiele radości i ubogacające nasze codzienne życie. Jak na szczęśliwe związki zapatrują się badacze? Rzućmy okiem:

Jakie czynniki wpływają na satysfakcję ze związku? (Wojciszke, 2013)

Czynniki demograficzneCzynniki psychologiczne
wysoki poziom wykształcenia,

wysoki status społeczno-ekonomiczny,

podobieństwo zainteresowań, inteligencji, osobowości,

wczesne lub późne stadium cyklu życia rodziny,

dopasowanie seksualne bardziej niż częstotliwość współżycia,

u kobiet późne małżeństwo.

szacunek, akceptacja, zaspokajanie potrzeby intymności i władzy,

tłumaczenie pozytywnych zachowań osobowością partnera,

przewaga pozytywnych interakcji nad negatywnymi,

zawężanie konfliktów do konkretnych kwestii,

natychmiastowa poprawa zerwanych więzów,

radzenie sobie z różnymi stylami konwersacji kobiet i mężczyzn.

Co jeszcze?

Polacy zgodnie z tym, co deklarują, tworzą związki oparte na silnej więzi ze swoimi partnerami życiowymi i uczuciach, wspieraną subiektywnie deklarowanym dobrym życiem seksualnym, ze wspólnotą dążeń i wartości, a na co dzień doświadczają ciepła i bliskości (Izdebski, 2012).

Co dalej?

Badania prowadzone wśród szczęśliwych par z długim stażem (Reynolds i Knudson-Martin, 2015) wykazały, że istotne są następujące elementy:

  • równorzędna pozycja obojga partnerów do ustalania/negocjowania ról w związku – okazało się, że podział tradycyjny obniżał zadowolenie kobiet w związku;

Co powiesz na śniadanie dla Was przygotowywane przez jedną stronę, a kolację przez drugą?

  • wysokie poczucie intencjonalności własnych działań – aktywne działania każdej z osób na rzecz wspólnego dobra, wyodrębnianie wspólnego czasu dla pary z czasu rodzinnego itp.;

Propozycja wspólnego spaceru albo wskoczenia na rowery i oderwanie się od spraw zawodowych czy domowych – czemu nie?

  • wzajemna uwaga partnerów – interesowanie się drugą osobą (jej działaniami i przeżyciami) oraz poczucie, że druga osoba interesuje się mną.

Pytanie o to, jak minął dzień drugiej osobie i wysłuchanie relacji z ciekawością (wyrażoną przytakiwaniem czy pytaniami) zawsze jest dobrym pomysłem 🙂

SZCZĘŚCIE W ZWIĄZKU, CO TO ZNACZY?

Przeczytałaś już kilka informacji o tym, co sprzyja budowaniu szczęśliwego i satysfakcjonującego związku, ale… czym właściwie ten szczęśliwy związek jest? Mamy tutaj ten sam problem, co w przypadku samego szczęścia – definicji i charakterystyk jest wiele, chociaż naukowcy starają się ubrać to pojęcie w pewne ramy, by móc je mierzyć. Sama jestem w trakcie badań nad związkiem między samooceną kobiet a odczuwaną przez nie (i przez ich partnerów) satysfakcją z ich relacji i jakości życia jako takiego. No ale właśnie – szczęśliwy związek każda z nas może postrzegać inaczej. Istotne jest to, by być świadomą własnej charakterystyki szczęśliwego związku. Wiedza o tym już na samym początku ułatwi nam jego budowanie, dlatego zachęcam Cię do wykonania kolejnego ćwiczenia.

UWAGA: To ćwiczenie możesz wykonać sama. Możesz też poprosić partnera albo partnerkę, żeby również spróbowali się z nim zmierzyć. Jeśli robisz je zarówno Ty, jak i Twoja druga połowa, ważne jest, byście wykonywali je samodzielnie i bez presji czasu czy pokazywania swoich wyników. Porozmawiajcie na temat swoich zapisków tylko wtedy, gdy będziecie na to obydwoje/obydwie gotowe.

Ćwiczenie do wpisu Twój szczęśliwy związek, PS, Pracownia Szczęścia, szczęście, psychologia pozytywna

Mając już w głowie, jak chciałabyś, żeby wyglądał Twój szczęśliwy związek… zacznij go tworzyć z ukochaną osobą! Małymi krokami i z otwartością na to, czego potrzebuje druga strona.

Spróbujesz?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

ZAPISZ SIĘ NA SZCZĘŚLIWY NEWSLETTER!

Newsletter Pracowni Szczęścia powstał po to, by żaden news nie umknął Twojej uwadze. Zapisz się na listę i dostawaj informacje o najnowszych wpisach, produktach, zniżkach oraz szczęśliwych polecajkach 🙂

To, co ze swojej strony gwarantuję:

  1. W newsletterze znajdziesz dużo darmowej wiedzy, różne polecajki oraz najlepsze rabaty na moje kursy, szkolenia i inne płatne materiały.
  2. Będę do Ciebie pisać raz na 2 tygodnie albo nawet raz na miesiąc. Nie za rzadko, ale też nie za często, aby moje wiadomości nie stały się dla Ciebie meczące.
  3. Nie lubię spamu i nie będę tego robić. Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. W każdej chwili możesz się wypisać z listy.
  4. W newsletterze dam Ci znać o nowych artykułach blogowych. Nie ominiesz żadnych wartościowych treści.