Jak zbudować szczęśliwy związek? Samoświadomość
Jak zbudować szczęśliwy związek? Samoświadomość
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat byłam w kilku relacjach. Były to związki kilkuletnie, każdy z nich się rozpadł i w zasadzie też każdy z nich przez ostatnie miesiące już dogorywał. Żadnego z nich nie określiłabym mianem szczęśliwego związku, co nie oznacza, że nie zdarzały się momenty, kiedy byłam szczęśliwa, radosna, spełniona czy czułam, że jest po prostu dobrze. No właśnie – momenty… Niestety takich chwil w stosunku do tych, w których miałam uczucie pustki, smutku, żalu, a przede wszystkim samotności, było znacznie mniej.
I oczywiście nie jest to jednostronna wina mężczyzn, z którymi się wtedy spotykałam. Zdecydowanie nie. Jest w tym sporo moich błędów, m.in. związanych z tym, że nie wiedziałam, jakie są moje wartości, potrzeby związane z byciem z drugą osobą i wiele innych. Wielu rzeczy nie wiedziałam o sobie i o tym, czego chcę, a czego nie chcę. Teraz jest inaczej, bo jestem tego świadoma.
ŚWIADOMOŚĆ TO PODSTAWA
Jak budować samoświadomość? Najprościej – zadając sobie pytania (tutaj znajdziesz 21 pytań skłaniających do mocnej refleksji niekoniecznie związkowej) i udzielając szczerych odpowiedzi 🙂 Czasem jest to prostsze, czasem trudniejsze. Czasem wystarczy, że zrobimy to samodzielnie z kartką i długopisem w ręku, a czasem będzie potrzebne nam wsparcie przyjaciela/przyjaciółki, coacha, psychologa albo psychoterapeuty.
I jak już o świadomości mowa, to zachęcam Cię do krótkiego ćwiczenia.
Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia z podobną refleksją, może będzie Ci łatwiej, jeśli zobrazuję to na swoim przykładzie. Jedną z korzyści, jakie widzę w budowaniu wiedzy o sobie samej jest to, że decyzje, które podejmuję sobie bardziej spójne z tym, co jest „moje”. Np. znając swoją osobowość czy mocne i słabe strony, wiem, w jakiej pracy odnajdę się lepiej, a w jakiej gorzej. Jeszcze bardziej konkretnie? Proszę bardzo 🙂 Wiedząc, jaki jest mój rytm dnia (w godz. 18-22 moja krzywa wydajności jest naprawdę wysoka!), wyznaczam zgodnie z nim zadania w określonych godzinach.
Niezależnie od tego, czy jesteś aktualnie w związku czy też nie, ten wpis pomoże Ci w zwiększeniu samoświadomości, co pozytywnie wpłynie na decyzje, które podejmujesz w swoim życiu na co dzień.
SZCZĘŚLIWY ZWIĄZEK – GARŚĆ DANYCH
Kochamy, jesteśmy kochane, a czasem okazuje się, że jakoś nam nie po drodze w tym związku, w którym się znajdujemy. Nie do końca wiemy, co jest nie tak. Czy nie powinno być tak, że jeśli jest miłość, to reszta jakoś się układa? No właśnie okazuje się, że to wcale takie proste nie jest, bo satysfakcjonująca relacja wymaga sporo pracy (wyjaśnienie dla uginających się półek z poradnikami dla par, ale też samej terapii par). Na szczęście może być to działanie dające wiele radości i ubogacające nasze codzienne życie. Jak na szczęśliwe związki zapatrują się badacze? Rzućmy okiem:
Jakie czynniki wpływają na satysfakcję ze związku? (Wojciszke, 2013)
Czynniki demograficzne | Czynniki psychologiczne |
---|---|
wysoki poziom wykształcenia,
wysoki status społeczno-ekonomiczny, podobieństwo zainteresowań, inteligencji, osobowości, wczesne lub późne stadium cyklu życia rodziny, dopasowanie seksualne bardziej niż częstotliwość współżycia, u kobiet późne małżeństwo. |
szacunek, akceptacja, zaspokajanie potrzeby intymności i władzy,
tłumaczenie pozytywnych zachowań osobowością partnera, przewaga pozytywnych interakcji nad negatywnymi, zawężanie konfliktów do konkretnych kwestii, natychmiastowa poprawa zerwanych więzów, radzenie sobie z różnymi stylami konwersacji kobiet i mężczyzn. |
Co jeszcze?
Polacy zgodnie z tym, co deklarują, tworzą związki oparte na silnej więzi ze swoimi partnerami życiowymi i uczuciach, wspieraną subiektywnie deklarowanym dobrym życiem seksualnym, ze wspólnotą dążeń i wartości, a na co dzień doświadczają ciepła i bliskości (Izdebski, 2012).
Co dalej?
Badania prowadzone wśród szczęśliwych par z długim stażem (Reynolds i Knudson-Martin, 2015) wykazały, że istotne są następujące elementy:
- równorzędna pozycja obojga partnerów do ustalania/negocjowania ról w związku – okazało się, że podział tradycyjny obniżał zadowolenie kobiet w związku;
Co powiesz na śniadanie dla Was przygotowywane przez jedną stronę, a kolację przez drugą?
- wysokie poczucie intencjonalności własnych działań – aktywne działania każdej z osób na rzecz wspólnego dobra, wyodrębnianie wspólnego czasu dla pary z czasu rodzinnego itp.;
Propozycja wspólnego spaceru albo wskoczenia na rowery i oderwanie się od spraw zawodowych czy domowych – czemu nie?
- wzajemna uwaga partnerów – interesowanie się drugą osobą (jej działaniami i przeżyciami) oraz poczucie, że druga osoba interesuje się mną.
Pytanie o to, jak minął dzień drugiej osobie i wysłuchanie relacji z ciekawością (wyrażoną przytakiwaniem czy pytaniami) zawsze jest dobrym pomysłem 🙂
SZCZĘŚCIE W ZWIĄZKU, CO TO ZNACZY?
Przeczytałaś już kilka informacji o tym, co sprzyja budowaniu szczęśliwego i satysfakcjonującego związku, ale… czym właściwie ten szczęśliwy związek jest? Mamy tutaj ten sam problem, co w przypadku samego szczęścia – definicji i charakterystyk jest wiele, chociaż naukowcy starają się ubrać to pojęcie w pewne ramy, by móc je mierzyć. Sama prowadziłam badania nad związkiem samooceny kobiet a odczuwaną przez nie (i przez ich partnerów) satysfakcją z ich relacji i jakości życia jako takiego (w tym poście na Instagramie znajdziesz ich krótkie podsumowanie). No ale właśnie – szczęśliwy związek każda z nas może postrzegać inaczej. Istotne jest to, by być świadomą własnej charakterystyki szczęśliwego związku. Wiedza o tym już na samym początku ułatwi Ci jego budowanie, dlatego zachęcam Cię do wykonania kolejnego ćwiczenia.
UWAGA: To ćwiczenie możesz wykonać sama. Możesz też poprosić partnera albo partnerkę, żeby również spróbowali się z nim zmierzyć. Jeśli robisz je zarówno Ty, jak i Twoja druga połowa, ważne jest, byście wykonywali je samodzielnie i bez presji czasu czy pokazywania swoich wyników. Porozmawiajcie na temat swoich zapisków tylko wtedy, gdy każda ze stron będzie na to gotowa.
Mając już w głowie, jak chciałabyś, żeby wyglądał Twój szczęśliwy związek… zacznij go tworzyć z ukochaną osobą! Małymi krokami i z otwartością na to, czego potrzebuje druga strona. A jeśli chciałabyś wsparcia w tym obszarze, to zajrzyj tutaj. Oferuję m.in. szkolenia i warsztaty dla par, poradnictwo psychologiczno-seksuologiczne oraz terapię par.
Zostaw komentarz