2o inspirujących cytatów o wdzięczności 

2o inspirujących cytatów o wdzięczności 

Wiele z nas wyraża wdzięczność, mówiąc „dziękuję” komuś, kto nam pomógł lub dał nam prezent. Jednak z naukowego punktu widzenia wdzięczność to nie tylko działanie – to także pozytywna emocja, którą odczuwamy. I właśnie to połączenie: doświadczenie wdzięczności oraz jej wyrażenie służy naszemu dobremu samopoczuciu, jakościowym relacjom oraz wytwarza dłużej utrzymującą się pozytywność, a ta jest jednym z kluczowych elementów naszego poczucia szczęścia (Fredrikson, 2011; zobacz artykuł poświęcony modelowi PERMA).

Badania psychologiczne wyraźnie podkreślają korzyści płynące z wdzięczności. Ja sama jako wielka fanka tej emocji, regularnie praktykuję jej doświadczanie i wyrażanie. Brzmi poważnie, a chodzi o to, by świadomie ją w sobie poczuć i nie zatrzymywać jej dla siebie 🙂 Tak na przykład powstał mój wpis o 30 wdzięcznościach na 30 lat życia.

To, co jest piękne w praktyce wdzięczności, to fakt, że jest ona dostępna dla każdego. Nie ma znaczenia, w jakiej sytuacji się w tym momencie znajdujemy, jaki jest nasz stan konta, czy jakie stanowisko zajmujemy. Każda z nas ma szansę dostrzec mniejsze lub większe elementy swojego życia, za które może poczuć wdzięczność – kiedy czuje rozlewające się w ciele ciepło, a w głowie pojawia się słowo „dziękuję” w stosunku do świata i losu, innych osób albo samej siebie.

Wdzięczność jest najzdrowszą ze wszystkich ludzkich emocji. Im więcej wdzięczności wyrażasz za to, co masz, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mieć jeszcze więcej powodów do jej wyrażania.

Zig Ziglar

W tym artykule przygotowałam dla Ciebie cytaty o wdzięczności, które w różnych momentach życia wpadły mi w oko i poruszyły jakąś wewnętrzną strunę. I chociaż tym razem nie będzie to wpis pełen doniesień naukowych (chociaż i takich nie zabraknie), to mam nadzieję, że zainspiruje Cię do tego, by praktykować doświadczanie i wyrażanie tej fantastycznej emocji. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

CYTATY O WDZIĘCZNOŚCI – MOJE TOP 3

Prosiaczek zauważył, że nawet jeśli miał bardzo małe serce, mogło ono zawierać dość dużą ilość wdzięczności.

A.A. Milne, Kubuś Puchatek

Są tylko dwa sposoby na przeżycie swojego życia. Jeden jest taki, jakby nic nie było cudem. Drugi – jakby cudem było wszystko.

Albert Einstein

Odczuwanie wdzięczności i niewyrażanie jej jest jak pakowanie prezentu i nie dawanie go.

William Arthur Ward

Trzy powyższe to moje perełki wdzięcznościowe. Za każdym razem, kiedy je czytam, na mojej twarzy rośnie uśmiech. Są dla mnie ważne, ponieważ z każdym z tych stwierdzeń mocno się utożsamiam, a tym samym – staram się je uwzględniać w swoim życiu.

CYTATY O WDZIĘCZNOŚCI – O DOCENIANIU MAŁYCH RZECZY

Często bierzemy za pewnik rzeczy, które najbardziej zasługują na naszą wdzięczność.

Cynthia Ozick

Czasami powinniśmy wyrazić naszą wdzięczność za drobne i proste rzeczy, takie jak zapach deszczu, smak ulubionego jedzenia lub dźwięk głosu ukochanej osoby.

Joseph B. Wirthlin

W zwykłym życiu prawie nie zdajemy sobie sprawy, że otrzymujemy znacznie więcej niż dajemy i że tylko dzięki wdzięczności życie staje się bogate.

Dietrich Bonhoeffer

Ciesz się małymi rzeczami, bo pewnego dnia spojrzysz wstecz i zdasz sobie sprawę, że to były wielkie rzeczy.

Robert Brault

Te cytaty są dla mnie inspirujące, bo czasem jest tak, że szukamy wdzięczności w czymś wielkim i okazuje się, że ciężko jest coś znaleźć, a jak już znajdujemy, to jest tego mało. Jak wobec tego często i regularnie praktykować wdzięczność? No właśnie dostrzegając te drobne elementy naszego życia. W moim dzienniku wdzięczności, który regularnie prowadzę, znajdują się m.in. wdzięczności za to, że czuję promienie słoneczne na twarzy, za to, że zrobiłam 3 km, biegając, mimo że nie miałam na to ochoty, za dobrą książkę, którą miałam okazję przeczytać…

CYTATY O WDZIĘCZNOŚCI – O DOSTRZEGANIU TEGO, CO DOBRE W INNYCH I DOCENIANIU TEGO

Czasami nasze własne światło gaśnie i jest ponownie zapalane przez iskrę pochodzącą od innej osoby. Każdy z nas ma powód, by myśleć z głęboką wdzięcznością o tych, którzy rozpalili w nas płomień.

Albert Schweitzer

Nikt, kto osiąga sukces, nie robi tego bez pomocy innych. Mądrzy i pewni siebie przyjmują tę pomoc z wdzięcznością.

Alfred North Whitehead

CNajgłębszym pragnieniem natury ludzkiej jest potrzeba docenienia.

William James

Sposobem na rozwinięcie tego, co w człowieku jest najlepsze, jest docenienie i zachęta.

Charles Schwab

Zdradzę Ci, że mamy z Lubym taką wieczorną praktykę, że przed snem mówimy sobie nawzajem, za co jesteśmy sobie wdzięczni tego dnia. To jeden z moich ulubionych momentów! Naprawdę cudownie jest przed zaśnięciem docenić się za to, co zrobiliśmy dla siebie dobrego. To zbliża i jednocześnie uwrażliwia na drobiazgi, do których normalnie szybko byśmy się przyzwyczaili, a tak dajemy sobie szansę podelektowania się nimi.

Co ciekawe, codzienne odczuwanie wdzięczności… powstrzymuje uruchamianie zazdrości! Badania wykazały, że wdzięczność zmniejsza zazdrość, sprzyja pozytywnym emocjom i czyni nas bardziej odpornymi (Amin, 2014). Ponadto, wyrażanie wdzięczności w stosunku do naszych bliskich skutkuje poprawą jakości relacji ❤️ (Algoe, Fredrickson i Gable, 2013).

CYTATY O WDZIĘCZNOŚCI – O PIĘKNIE I SILE WDZIĘCZNOŚCI ORAZ SZCZĘŚCIU

Często ludzie pytają, w jaki sposób udaje mi się być szczęśliwym, mimo że nie mam rąk ani nóg. Szybka odpowiedź brzmi, że mam wybór. Wdzięczność.

Nick Vujicic

Bądź wdzięczny za to, co masz; w końcu będziesz mieć więcej. Jeśli skoncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy, przenigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.

Oprah Winfrey

Jeśli skoncentrujesz się na znalezieniu tego, co jest dobre w każdej sytuacji, odkryjesz, że twoje życie zostanie nagle wypełnione wdzięcznością – uczuciem, które karmi duszę.

Rabin Harold Kushner

Niektórzy ludzie narzekają, że róże mają ciernie; Jestem wdzięczny, że ciernie mają róże.

Alphonse Karr

Nie muszę ścigać niezwykłych chwil, aby znaleźć szczęście –  jest tuż przede mną, jeśli zwracam uwagę i ćwiczę wdzięczność.

Brene Brown

Nie bez powodu napisałam na początku tego artykułu, że jestem fanką wdzięczności. Bardzo lubię doświadczać tej emocji. Tego, jak autentycznie jest mi przyjemnie i kiedy chcę docenić to, co sprawia, że jest mi tak dobrze 🙂 Lubię ten moment, kiedy zapisuję swoje wdzięczności w notesie. Nie wiem, czy wiesz, ale zapisywanie przez pięć minut dziennie tego, za co czujemy wdzięczność, może zwiększyć nasze długoterminowe szczęście o ponad 10% (Emmons i McCullough, 2003; Seligman, Steen, Park i Peterson, 2005)!

Cudownie jest być wdzięcznym. Mieć tę wdzięczność wypływającą z głębi siebie i rozlewającą się falami. Kiedy naprawdę tego doświadczysz, nigdy nie będziesz chciał jej porzucić.

Srikumar Rao

Wdzięczność sprawia, że ​​wszystko, co mamy, jest więcej niż wystarczające.

Susan L. Taylor

Jeśli jedyną modlitwą, jaką kiedykolwiek odmówisz w całym swoim życiu, jest podziękowanie, to wystarczy.

Meister Eckhart

Bóg dał ci dzisiaj 86 400 sekund w prezencie. Czy użyłeś jednej, by podziękować?

William Arthur Ward

Warto też wiedzieć, że okazywanie wdzięczności nie tylko pomaga innym czuć się bardziej pozytywnie, ale także sprawia, że my myślimy bardziej pozytywnie. Wykazano, że regularne rejestrowanie wdzięczności skutkuje wzrostem optymizmu od 5% do 15% (Amin, 2014), co oznacza, że im więcej myślimy o tym, za co jesteśmy wdzięczni, tym bardziej jesteśmy wdzięczni.

GOTOWA NA DOŚWIADCZANIE I WYRAŻANIE WDZIĘCZNOŚCI?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu złapałaś trochę inspiracji i skusisz się na praktykowanie wdzięczności. Jestem przekonana, że znajdziesz to, za co autentycznie możesz być wdzięczna. Nawet w trudnych chwilach, kiedy wydaje się, że wszystko wokół Ciebie się wali. Pamiętaj przy tym, że wdzięczność nie jest oczywiście lekarstwem na wszystko – to nie magiczna różdżka, która sprawi, że będziesz teraz spełniona i zadowolona ze swojego życia. Niemniej… może w tym pomóc i tego Ci życzę.

No i nie mogłabym nie zapytać na koniec…

Jakie są Twoje ulubione cytaty o wdzięczności? Podziel się nimi w komentarzu! Jestem ciekawa, czy wpadł Ci w oko któryś z powyższych, a może znasz jakieś inne „złote myśli”, które trafiły w Twoje serce.

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

CHCESZ BYĆ ZAWSZE NA BIEŻĄCO?

ZAPISZ SIĘ NA SZCZĘŚLIWY NEWSLETTER!

Newsletter Pracowni Szczęścia powstał po to, by żaden news nie umknął Twojej uwadze. Zapisz się na listę i dostawaj informacje o najnowszych wpisach, produktach, zniżkach oraz szczęśliwych polecajkach 🙂

To, co ze swojej strony gwarantuję:

  1. W newsletterze znajdziesz dużo darmowej wiedzy, różne polecajki oraz najlepsze rabaty na moje kursy, szkolenia i inne płatne materiały.
  2. Będę do Ciebie pisać raz na 2 tygodnie albo nawet raz na miesiąc. Nie za rzadko, ale też nie za często, aby moje wiadomości nie stały się dla Ciebie meczące.
  3. Nie lubię spamu i nie będę tego robić. Twój adres e-mail jest u mnie bezpieczny. W każdej chwili możesz się wypisać z listy.
  4. W newsletterze dam Ci znać o nowych artykułach blogowych. Nie ominiesz żadnych wartościowych treści.