Jak wykorzystać technologie do praktyki wdzięczności?

Jak wykorzystać technologie do praktyki wdzięczności?

Technologia, media społecznościowe jak wiele innych rzeczy mają swoje jasne i ciemne strony. Nie będę teraz wchodzić w tym wpisie w ten obszar. O ciemnych możesz poczytać w krótkiej, ale treściwej książce Wyloguj swój mózg, a o jasnych pewnie sama dużo wiesz, bo inaczej nie korzystałabyś chyba tak często ze swojego telefonu, tabletu czy laptopa, prawda? 😉

Sama od jakiegoś czasu staram się ograniczać korzystanie z urządzeń elektronicznych, a jeśli chodzi o media społecznościowe, to zastanawiam się, czy w ogóle nie powiedzieć: „au revoir”. Jednocześnie wiem, że z technologii można korzystać z głową i w służbie swojego zdrowia. Z tego powodu pomyślałam, że właśnie dla takich osób przygotuję coś od siebie. Jeśli zatem lubisz media społecznościowe i korzystanie z różnych urządzeń elektronicznych, a jednocześnie masz ochotę spróbować zrobić dla siebie coś dobrego, to mam coś dla Ciebie.

Bycie wdzięczną za to, co masz, i oczekiwanie dobrych rzeczy, które nadejdą, mogą zwiększyć Twoje poczucie szczęścia na co dzień. Jednym ze sposobów na wzmocnienie postawy wdzięczności jest jej regularna praktyka. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak praktykować wdzięczność, wykorzystując do tego technologie.

PRAKTYKA WDZIĘCZNOŚCI W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH — 3 PROSTE SPOSOBY

Nie wiem, jakie są Twoje skojarzenia, gdy myślisz o mediach społecznościowych. U mnie jest to z jednej strony myśl o utrzymywaniu kontaktów z dalszymi i bliższymi osobami, natrafianie na inspirujące, ciekawe treści, a z drugiej… strata czasu. Bo jakoś nagle się okazuje, że minęło pół godziny albo godzina, od kiedy weszłam na Facebooka czy Instagram, a w zasadzie nie mam poczucia, że dowiedziałam się czegoś dla mnie ważnego. W dodatku kiedy zastanowiłam się nad postami czy komentarzami pod nimi, to okazało się, że część z nich jest pełna treści o charakterze lękotwórczym, nastawionym na zysk albo pełna hejtu. I tutaj wkracza wdzięczność, jak rycerz na białym koniu, jako jedna z opcji pokazania w sieci czegoś dobrego 🙂

Obdaruj wdzięcznością bliskich

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie praktykowania wdzięczności w mediach społecznościowych jest pisanie krótkich wiadomości i/albo postów skierowanych do osób, z którymi jesteś w bliskiej relacji i czujesz się komfortowo.

Poświęć teraz chwilę, aby zapisać imiona trzech osób, z którymi czujesz więź. Przy każdym imieniu zapisz przynajmniej jedno działanie, za które czujesz wdzięczność. To może być coś, co dla Ciebie zrobiły. Czy ta osoba pomogła Ci dowiedzieć się, co zrobić z problemem w pracy? Czy ostatnio przygotowała dla Ciebie coś smacznego do picia albo jedzenia? Może znalazła czas, by Cię wysłuchać albo powiedziała coś miłego?

Gdy masz już swoją listę, opublikuj post lub wyślij wiadomość prywatną do tej osoby, zdanie lub dwa, dzieląc się swoją wdzięcznością. To może być bardzo prosty komunikat, np. „Doceniam, że jesteś moją przyjaciółką i mogę na Ciebie liczyć”. Może też być bardziej konkretnie, np. „Pamiętasz, jak jakiś czas temu mój samochód się zepsuł i po mnie przyjechałeś? Chcę, żebyś wiedział, że to było dla mnie ważne i to doceniam”. Postaraj się wyrobić w sobie nawyk częstszego wysyłania tych wiadomości. Możesz nawet przypomnieć sobie o tym, ustawiając przypominajkę w kalendarzu albo telefonie.

img-0

Uwaga! Opublikowanie wdzięczności wobec drugiej osoby na Twojej ścianie w mediach społecznościowych może być niezwykle miłe dla drugiej osoby i daje przykład innym do pozytywnej komunikacji w sieci; jednocześnie nie każdy lubi być w ten sposób eksponowany. Z tego powodu przemyśl wcześniej, czy wiadomość nie będzie lepszym pomysłem w przypadku części Twoich bliskich.

Regularnie publikuj listy wdzięczności

Aby wzmocnić praktykę wdzięczności w mediach społecznościowych, stwórz post ze swoją listą wdzięczności. Wypisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczna na koniec tygodnia/miesiąca/roku. Udostępnij ten post swoim znajomym lub wybranym bliskim znajomym i poproś ich, aby podzielili się tym, za co oni są wdzięczni. Wspólnie praktykując wdzięczność, masz szansę pogłębić więź z innymi osobami, a także nakręcić spiralę pozytywności i życzliwości.

Poza napisaniem postu możesz też napisać swoje wdzięczności pod postami, które są do tego przeznaczone, a niektórzy twórcy je udostępniają. Ja np. na koniec każdego miesiąca zachęcam na mojej grupie na FB do napisania swoich wdzięczności (i sama też to tam robię).

Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał jeszcze więcej.

Oprah Winfrey

Stworzenie takiej listy to korzyść nie tylko dla Ciebie, ale też dla innych, bo mają okazję zainspirować się i zobaczyć, że można być wdzięcznym za drobne smaczki z naszego życia 🙂

Doceń twórców

Jeśli obserwujesz w sieci jakieś osoby, firmy etc. i uważasz, że treści, które tworzą, są dla Ciebie wartościowe, poinformuj ich o tym. Szczególnie wtedy, gdy właśnie natrafisz na taką treść. Po pierwsze pozwoli Ci się to na chwilę zatrzymać i zobaczyć, co ta treść dla Ciebie znaczy – jeśli jest cenna, to dlaczego. Po drugie wiemy z badań, że zaangażowanie się m.in. poprzez komentowanie jest korzystne dla zdrowia psychicznego w kontekście naszego korzystania z mediów społecznościowych, scrollowanie zaś i pochłanianie samych treści już nie. Po trzecie dla twórcy jest to cenna informacja zwrotna, dzięki której wie, jakie tematy warto poruszać albo jakie formaty wybierać, by dawać jeszcze większą wartość.

Jak widzisz, każdy z tych punktów to sytuacja win-win, gdzie zyskujesz zarówno Ty, jak i inni 🙂 Czy zatem nie warto spróbować?

PS_wpis_praktyka wdzięczności_technologie_jak praktykować wdzięczność z użyciem technologii_wdzięczność w mediach społecznościowych

Uwaga! Nie wszystkie sposoby wyrażania wdzięczności najlepiej nadają się do mediów społecznościowych. Przed publikacją posta zastanów się, w jakim celu publikujesz, np. zdjęcia z „idealnych” wakacji czy z „idealnego” wyjścia gdzieś z partnerem_ką z filtrami i kadrami, które zniekształcają rzeczywistość. Czy celem jest wyrażenie wdzięczności, czy wzbudzenie zazdrości albo zawiści u innych? Oczywiście nie odpowiadasz w tym przypadku za to, jakich emocji i myśli ktoś doświadczy w efekcie, jednocześnie w pewien sposób możesz przyczyniać się do wzmacniania w mediach społecznościowych kreowania fałszywej rzeczywistości. A przy okazji może mieć to negatywny wpływ na Twoje relacje.

No dobrze, a jeśli nie media społecznościowe, to… co? 🤔

Zapisuj w smartfonie trzy wdzięczności każdego dnia

Zbuduj swój nawyk wdzięczności, monitorując każdego dnia, jakie trzy dobre rzeczy wydarzyły się w Twoim życiu. Zastanów się, w jakim momencie dnia będziesz mieć kilka minut, by świadomie wzbudzić w sobie wdzięczność. Może chciałabyś to robić wieczorem, a może wolisz zrobić to z samego rana. Liczy się to, byś wybrała ten moment, który Ci odpowiada i którego prawdopodobnie będziesz się trzymać. Kiedy już się zdecydujesz, ustaw powiadomienie w swoim telefonie, by zacząć codzienną praktykę wdzięczności.

Jeśli chodzi o życie, to kluczową kwestią jest, czy bierzesz rzeczy za pewnik, czy też przyjmujesz je z wdzięcznością.

G. K. Chesterton

Być może myślisz teraz sobie: „No tak, ale skąd ja wezmę aż tyle wdzięczności, żeby codziennie coś zapisać”? Rzecz w tym, by koncentrować się na sprawach drobnych. To sprawia, że uwrażliwiasz się na to, co już jest cennego w Twoim życiu, a nie patrzysz jedynie przez pryzmat „wielkich rzeczy”. O jakich drobiazgach mowa? Wedle Twego uznania. Poniżej znajdziesz przykład:

Kiedy piszę ten właśnie fragment tekstu, jest u mnie już wieczór. Czuję wdzięczność skierowaną ku:

🌸 sobie za to, że pomimo solidnego przeziębienia, które mnie męczy, napisałam już 2/3 artykułu na bloga, który właśnie czytasz,

🌸 Lubemu za to, że wracając z pracy, zrobił zakupy i zaraz będę mogła wsunąć z nim jakąś dobrą kolację,

🌸 światu za słoneczny dzień, dzięki czemu z dużą przyjemnością wystawiałam buzię na spacerze w kierunku nieba.

Możesz sięgać do swoich wdzięczności na koniec każdego tygodnia i/albo miesiąca, dodając trochę pozytywności do swojego życia.

Wdzięcznik_dziennik wdzięczności dla kobiet_00

Skorzystaj z notatnika dostępnego w smartfonie albo przeznaczonej do praktyki wdzięczności aplikacji. Jest ich dużo i nie sposób wszystkich wymienić. Ze swojej strony polecam Presently, która jest w 100% dostępna w języku polskim, darmowa i bez reklam. Poza znalezieniem miejsca do codziennych zapisków wdzięczności możesz m.in. zainspirować się podpowiedziami i cytatami, ustawić przypomnienie, by nie zapomnieć o ćwiczeniu wdzięczności, czy też dzielić się wpisami z rodziną i przyjaciółmi.

Stwórz kolekcję obrazów wdzięczności

Aby urozmaicić swoją praktykę wdzięczności, zamiast pisać o tym, za co jesteś wdzięczna, możesz tworzyć kolekcje obrazów dostępnych od ręki w telefonie. Obrazy te mogą przyjąć formę kolażu, albumu albo czegokolwiek innego, co uznasz za atrakcyjną formę. W Internecie jest mnóstwo narzędzi, które umożliwią Ci kolekcjonowanie grafik. Użyj jednego z nich, aby zebrać zdjęcia osób, miejsc lub rzeczy, za które czujesz wdzięczność. Mogą to być wykonane przez Ciebie zdjęcia, rysunki czy zrzuty ekranu, ale też obrazy dostępne w sieci, które będą symbolizować Twoje wdzięczności. Co tydzień dodawaj nowe obrazy do swojej kolekcji. Jeśli chcesz, to możesz zaprosić bliskie Ci osoby do tworzenia wspólnych kolekcji grafik wdzięczności.

Nieważne, ile już wiesz o wdzięczności i ile masz lat. Wdzięczność jest dostępna dla każdego. I chociaż sama zachęcam do tego, by ograniczać korzystanie z technologii w ogóle (zobacz wpis o uważności), to jeśli już to robić, to z głową. Mam nadzieję, że któryś z powyższych pomysłów przypadnie Ci do gustu i spróbujesz wykorzystać technologię do praktyki wdzięczności. Na zdrowie!

A jeśli wolisz praktykować wdzięczność w trybie offline, to może będziesz chciała skorzystać ze stworzonego przeze mnie #Wdzięcznika? To zwykły, ale niezwykły dziennik wdzięczności. Niezwykły, bo może stać się Twoim osobistym przewodnikiem, który pomoże Ci odnaleźć radość życia i pozytywne nastawienie, nawet w najtrudniejszych momentach.